Heartgrenade
Tworzenie oprogramowania
Heartgrenade zajmuje się tworzeniem oprogramowania.
Produkują piękne strony WWW, systemy informatycznie i aplikacje mobile. Radzą sobie ze wszystkim dzięki autorskiemu systemowi zarządzania projektami.
Ogólnie o pracy zdalnej
Czym zajmuje się Wasza firma?
Od ponad 5 lat pomagamy swoim Klientom realizując dla nich projekty informatyczne.
Posiadamy w swoim portfolio takich Klientów jak bank ING, czy Facebook, sami mówimy o sobie, że jesteśmy „super-teamem” wykonującym rozwiązania informatyczne wspierające biznes. Mowa tutaj o systemach informatycznych zarządzających przedsiębiorstwem, stronach internetowych, czy aplikacjach mobilnych.
Dbamy o jak najwyższą jakość projektów, które wykonujemy w oparciu o wspólną analizę potrzeb i zrozumienie biznesu naszych Klientów.
Czy idea pracy zdalnej była obecna w firmie od początku, czy pojawiła się później?
Idea pracy zdalnej była w firmie prawie od początku. Na samym starcie mieliśmy typowe, stacjonarne biuro, jednak szybko zrezygnowaliśmy z tego na rzecz 100% pracy zdalnej.
Co skłoniło Was do wprowadzenia możliwości pracy zdalnej?
Większe możliwości. Okazuje się, że jest bardzo dużo osób, które chcą pracować zdalnie, lub ich sytuacja życiowa nie pozwala na pracę w inny sposób. Bardzo często są to ludzie ze świetnym doświadczeniem, którzy nie są obecni na rynku “stacjonarnym”. Aktywizujemy takich ludzi i jest to tak naprawdę relacja typu win-win.
Co skłoniło Was do wprowadzenia możliwości pracy zdalnej?
Nie do końca rozumiem pytanie :) W takiej formie, że ludzie pracują z różnych zakątków Polski (i nie tylko!) i nie siedzą u nas w biurze :)
Czym zajmują się pracownicy pracujący zdalnie?
Wszystkimi rolami produkcyjnymi (programowanie, grafika, ux) oraz prowadzeniem projektów. Stacjonarnie mamy tak naprawdę jedynie osoby zarządcze, podejmujące najbardziej newralgiczne decyzje.
Co było największą obawą przed wprowadzeniem pracy zdalnej?
Nie mieliśmy obaw, jedynie sporą dozę ostrożności, którą mamy oczywiście nadal. Mamy swoje sposoby na rekrutowanie zdalnych pracowników i “odsiew” tych, którzy w naszym mniemaniu nie są do tego stworzeni.
Co było największą obawą przed wprowadzeniem pracy zdalnej?
Nie mieliśmy obaw, jedynie sporą dozę ostrożności, którą mamy oczywiście nadal. Mamy swoje sposoby na rekrutowanie zdalnych pracowników i “odsiew” tych, którzy w naszym mniemaniu nie są do tego stworzeni.
Jakie widzicie największe zalety pracowników pracujących zdalnie?
Naszym zdaniem nie ma wad, a są same zalety :)
Pierwsze, co przychodzi mi do głowy to elastyczność godzin pracy, która osobie umiejącej efektywnie zarządzać swoim czasem da dużo większą produktywność.
Drugie, to tak jak wspominałem wcześniej - możliwość dotarcia do całej rzeszy osób, które nie są aktywne na “stacjonarnym” rynku pracy, np przez to, że mieszkają w małym mieście, lub np opiekują się chorą osobą i muszą poświęcić na to parę godzin w ciągu dnia. Takich przykładów można sobie wyobrazić dużo więcej.
Trzecie - to samodzielność. Zatrudniamy praktycznie samych seniorów, ponieważ uważamy, że aby dobrze pracować zdalnie należy mieć już swoje doświadczenie w branży. Bardzo często więc spotykamy się z osobami, które mają podejście bardziej biznesowe, niż typowe podejście pracownika. Takie osoby oczywiście sporo wymagają, ale bardzo dużo dają w zamian. Bilans jest jak najbardziej na plus, bo samodzielność pracownika zdalnego jest na zupełnie innym poziomie niż większości pracowników stacjonarnych. Być może teraz generalizuję, ale uważam, że aby dobrze pracować zdalnie należy mieć po prostu w sobie pewną dozę przedsiębiorczości - co zupełnie nie jest wymagane przy pracy stacjonarnej u kogoś w biurze.
Rekrutacja pracowników zdalnych
Jakich cech szukacie w kandydacie na stanowisko umożliwiające pracę zdalną?
Szukamy na pewno szczerości i otwartości w rozmowie, lekkości w opowiadaniu o problemach - nawet skłonności do rozmów o rzeczach prywatnych. Doszliśmy do tego, iż mając dwóch kandydatów - jednego, który jest świetny w programowaniu, a słaby w komunikacji i drugiego - który nie jest idealnym programistą (choć oczywiście trzymającym pewien poziom, poniżej którego nie schodzimy), ale świetnie nam się z nim rozmawia - wybierzemy tę drugą osobę. Wolimy, żeby ktoś zadał szereg pytań i dzięki temu rozwiązał jakiś problem, niż udawał, czy ukrywał, że jakiś problem występuje.
Jak wygląda proces rekrutacji pracowników zdalnych?
Pierwszym sitem jest CV, drugim rozmowa telefoniczna z kandydatem. Dopiero po tym test programistyczny, czy zerknięcie w kod.
Czy korzystacie z usług zewnętrznych firm poszukując pracowników zdalnych?
Nie
Jak wygląda wdrożenie nowego pracownika do zespołu?
Wdrażamy w konkretny kontrakt lub projekt, z reguły są to już wewnątrzprojektowe szczegóły. Nie mamy tutaj jakiejś szczególnie ustalonej procedury, gdyż wszystko zależy od potrzeb konkretnego projektu.
Zarządzanie zespołem zdalnym
Co sprawia, że udaje Wam się z powodzeniem pracować zdalnie?
Szczerość i wymaganie szczerości z drugiej strony. Dzięki temu udaje nam się budować bardzo pozytywne i długotrwające relacje z pracownikami.
Jak odbywa się komunikacja w zespole zdalnym?
Telefon/Skype/slack/mail.
Z jakich narzędzi korzystają Wasi zdalni pracownicy?
Jira, Asana, ClickUp, czasami timetrackery do mierzenia czasu spędzonego nad projektem.
W jaki sposób oceniacie / mierzycie produktywność pracowników zdalnych?
Z reguły polegamy na opinii Project Managera, lub Klienta, jeżeli to on zarządza projektem. Robimy też code review.
Co stanowi największy problem w zarządzaniu zespołem zdalnym?
Rzadkie spotkania z pracownikami na piwo ;)
Jak często pracownicy muszą pojawiać się w biurze?
W ogóle.
Jak dbacie o dobrą atmosferę i kulturę pracy w zespołach pracujących zdalnie?
Dobrą relacją opierającą się na szczerych rozmowach.
Podsumowanie
Jakie macie rady dla firm/zespołów, które rozważają wprowadzenie możliwości pracy zdalnej?
Zwracajcie uwagę na umiejętności miękkie pracownika. Przy rozmowie z kandydatem dobrze, aby był ktoś, kto ma możliwość oceny takich umiejętności (np osoba z wykształceniem psychologa, lub znająca się na relacjach międzyludzkich). Przy pracy zdalnej dobre kodowanie to niestety nie wszystko.