Press enter to see results or esc to cancel.

Etyczny biznes podstawą sukcesu – 9 warunków

 

Świat, w którym żyjemy, oparty jest na kłamstwie codzienności. Standard kształtowany jest przez większość, ale ten sam standard jest tworzony dla większości. Przez impakt i siłę rozwoju cywilizacji oddalamy się od ludzkich wartości, które kształtują naturę każdego z nas.

Standardy przypisujemy praktycznie każdej cząstce życia. W biznesie, w relacjach, w domu, w celach do osiągnięcia, w myślach, w emocjach, w przyzwyczajeniach, w motywacji, w wypowiedzianych słowach, w niewypowiedzianych słowach, w marzeniach, w pomocy i w wierze. Lista mogłaby być jeszcze większa, ale ważniejsze dla Ciebie w tym momencie jest zrozumienie, że w tych segmentach życia zanika etyka a wraz z nią jej fundamenty – dobro, zrozumienie, poszanowanie, miłość i pomoc.

Czym wobec tego jest? To postępowanie kierowane bezwzględnym i niezmiennym dobrem, szacunkiem do życia i drugiej osoby oraz szacunkiem i poszanowaniem środowiska. Każdego, w którym jest życie. Wartości te powinny być fundamentem Twoich postępowań ale także każdej marki.

Jak dopuściliśmy do tego, że świat oparty jest na olbrzymich przemysłach, które stale nas zatruwają, zabierają pieniądze, ograniczają, wyrządzają cierpienie a nawet zabijają? Jak znaleźliśmy się w sytuacji, w której korzystamy z usług i produktów, nie wiedząc co leży u podłoża ich produkcji? Co gorsza, czemu nadal z nich korzystamy mając świadomość zła jakie przynoszą. Bestialski ubój bydła, masowa produkcja plastiku, chemikalia w produktach pielęgnujących ciało, zanieczyszczenia atmosfery. Jest tego więcej i zdecydowanie za dużo. Lista się codziennie powiększa.

Jeśli w Twojej pracy chodzi tylko i wyłącznie o zarobek, zmień zawód lub nadaj wartość swojemu życiu.

Dzielę się z Tobą najważniejszymi, z mojego punktu widzenia, zasadami etycznego prowadzenia biznesu, z których znaczna część, dotyczy wszystkiego co się dzieje w jego wnętrzu. To, czym się dzielisz z Twoimi odbiorcami, musi zostać wcześniej spójnie określone u źródła. Najpierw umocnij wartości wewnątrz, dopiero potem myśl o jakiejkolwiek sprzedaży i dotarciu do potencjalnych odbiorców Twoich usług i produktów.

9 warunków, które Tobie przedstawiam, są podstawą pracy zdalnej, opierającej się na aktywności internetowej, która bywa złośliwa, niepoprawna i wymusza na nas z góry przyjęte zasady. Czy aby na pewno?

Jak trzymać się własnych wartości i prowadzić biznes, którym nie kieruje żądza pieniądza, a sukces określa się miarą wykonania misji i kultywowania określonej polityki firmy?

Postępuj SŁUSZNIE, bez względu na osobiste ryzyko.

Dlaczego postępujemy niesłusznie?  Czym jest niesłuszność postępowania? Czemu ja mam potrzebę o tym pisać, Ty masz potrzebę o tym czytać a na świecie są miliony ludzi, którzy powinni to zrozumieć, przemyśleć i zmienić swoje życie?

Po pierwsze, niesłuszne postępowanie to działanie niesprawiedliwe, nieuczciwe, krzywdzące, często bezzasadne i mocno subiektywne.

Po drugie – zabłądziliśmy. Wpadliśmy w wir napędzany pieniędzmi, masą i konsumpcjonizmem, w którym najważniejszy jest “własny byt”. Od dorastania, i sposobu wychowania, po edukację, karierę zawodową i zapewnienie dobrobytu swojej rodzinie. W nieustającym dążeniu do odniesienia własnego sukcesu nie ma miejsca na innych. Słuszne postępowanie, kierowane miłością i życzliwością w stosunku do drugiej osoby stało się trudniejsze. Znacznie łatwiej przychodzi nam wszystko co skupia się na nas samych.

Dlaczego? Ponieważ słuszne działania wymagają zmierzenia się z własnymi emocjami, które łatwiej jest zamknąć w sobie i przeczekać, niż uwolnić je w myśl właściwego postępowania. Szczególnie kiedy uaktywniamy projekcje przyszłości, która zwiastuje konsekwencje naszego postępowania, podnosząc ryzyko chorób, obniżając samopoczucie i będąc początkiem podejmowania złych decyzji w życiu, których skutki, w myśl efektu kumulacji, będą coraz gorsze.

4 powody niewłaściwego postępowania to:

  1. Presja
  2. Przyjemność
  3. Strach
  4. Kłamstwo

Porównaj niedawne słuszne postępowania z tymi niewłaściwymi. Zastanów się nad swoim ostatnim niewłaściwym postępowaniem? Kiedy zrobiłeś coś, czego później żałowałeś lub co bardziej odpowiednie, stwierdziłeś, że tego nigdy nie powtórzysz? Dlaczego doszło do podjęcia tej decyzji? Czy była ona wynikiem narzuconej presji? Może nie mogłeś się oprzeć czemuś, co miało Ci dać tymczasową radość? Czy było to wynikiem wcześniejszego kłamstwa lub strachu przed możliwymi konsekwencjami?

Nieważne! To było i przeminęło. Jest częścią Ciebie i Twoich wspomnień, z których należy Ci się lekcja, doświadczenie i świadomość tego, które decyzje są dobre a które złe.

Nie daj tym czterem elementom zapanować nad życiem, przez które każdy nas powinien iść w zgodzie z drugim człowiekiem, wspierając, kochając i życząc jak najlepiej. Swoim postępowaniem i decyzjami dajemy przykład wszystkim, którzy nas otaczają. Zapamiętaj to!

Właściwe postępowanie to fundament wszystkich działań wewnątrz Twojego biznesu. Każde zadanie i każdy projekt powinien się rozpocząć od zdefiniowania celu i odpowiedzenia na pytanie… Czy efekt końcowy jest słuszny i czy sposób jego realizacji jest słuszny?

Praca nad świadomym i czujnym postrzeganiem tych czterech czynników, wymaga zaangażowania i ciągłej obserwacji samego siebie. Analizy swoich zachowań i badania siebie samego. Jeśli nie umiemy odpowiedzieć sobie na pytanie kim jesteśmy,  wykażmy się wystarczającym zainteresowaniem by próbować się zrozumieć i poznać najlepszą wersję siebie.

The greater the struggle, the more glorious the triumph.

Tymi słowami Mendez, dodaje wiary w pięknym shorcie “Butterly Circus”, w którym główną rolę gra dobrze znany nam wszystkim Joshua Weigel. Poczuj czym może być wolność motyla.

https://www.youtube.com/watch?v=p98KAEif3bI&t=1213s

Słuchaj z otwartą głową

Co robimy jak nie słuchamy? Przytakujemy i aprobujemy. Rzucamy słowa na wiatr  w kierunku naszego rozmówcy.  “Tak”, to najbardziej popularne i najsilniejsze ze słów, które powinno być tylko i wyłącznie zarezerwowane dla momentów, w których szczerze się zgadzamy z naszym rozmówcą i wierzymy w to co mówi.  

Okazujesz w ten sposób najwyższy brak szacunku, poszanowania i zrozumienia. Dajesz osobie, z którą rozmawiasz (a raczej która do Ciebie mówi), poczucie bycia rozumianym. Wchodząc z nią w interakcje, okazujesz zainteresowanie tematem rozmowy, dając jej wiarę i nadzieję, że to co do Ciebie adresuje ma sens i spotyka się z Twoim 100% skupieniem. Dzięki temu, jeszcze bardziej się przed Tobą otwiera i przedstawia jeszcze więcej szczegółów. Mogą to być detale wewnątrz firmy, które są ważne z punktu widzenia zawodowego (błędnie przez Ciebie zlekceważone) lub co gorsza, sprawy emocjonalne, ludzkie.

Jest spora różnica, między niechęcią wypowiedzenia się na dany temat a brakiem możliwości przedstawienia czegokolwiek, przez brak znajomości tematu rozmowy.

Często nagłe sytuacje wokół wciągają nas w zupełnie inny tok myślowy. To normalne. Możemy być w sytuacji, w której coś może się szybko nie powtórzyć. Zamykamy nagle uszy i jesteśmy zupełnie gdzieś indziej. Obserwujemy tęczę, która pojawia się za rogiem, spoglądamy komuś intensywnie w oczy, poświęcamy uwagę pysznemu risotto ze szpinakiem, oliwą i orzechami. Jesteśmy ludźmi! Nie możemy się skupiać na wielu rzeczach naraz. Nie zawsze potrafimy przez wystarczająco długi okres wytrwać  słuchając w skupieniu.

Nieuczciwym, jest natomiast brak samozaparcia i motywacji do tego by poprosić o powtórzenie zdania lub nawet kilku ostatnich zdań. Zakomunikuj uprzejmie kiedy wyłączysz się na chwilę z rozmowy. Dużo na tym zyskasz.

Bardzo Ciebie przepraszam, ale uciekłem myślami gdzieś indziej. Mam od początku dnia jeden temat, który wisi mi na głowie i czasami przypomina o sobie nie dając spokoju. Nie jest to nic wielkiego, ale dopóki tego nie załatwię to będzie się o sobie przypominać. Mógłbyś powtórzyć ostatnie dwa zdania? Rozumiem, to co mówisz i by złapać pełen obraz chcę wiedzieć wszystko!

Nie daj swojemu rozmówcy myśleć, że go słuchasz kiedy jest inaczej! Szanuj jego czas i jego słowa! Tak samo podczas rozmów w dwie osoby jak i na większych spotkaniach i podsumowaniach wewnątrz firmy.

Piszę o tym, ponieważ znam to z niedawnej autopsji, która pozostanie w mojej głowie wystarczająco długo, by nie dopuścić do popełnionycgh błędów. Być może na zawsze!

W myśl trialogu – słuchania, mówienia, rozumienia.

Bądź konsekwentnie etyczny w komunikacji wizji na tle publicznym

Każdy biznes, który chcemy wprowadzić w życie potrzebuje odbiorców. Osób, które będą systematycznie korzystać z naszych usług. Na samym początku drogi próbujemy odpowiedzieć na pytanie – czy to co chcę robić jest potrzebne? Czy spośród wszystkich ludzi na świecie jest potencjalna grupa, która będzie korzystać z moich produktów? Kolejną kwestią jest popularyzacja, czyli przyrost liczby zainteresowanych. Tutaj zaczynają się schody, bo przecież na początku, o moim innowacyjnym i spektakularnym pomyśle wiedzą na razie tylko rodzice i znajomi na facebook’u.

Pozytywna odpowiedź na pierwsze pytania daje mi szansę i nadzieję, by kontynuować pracę i walczyć o zainteresowanych. Jeśli oni są na tym świecie, to znaczy, że wystarczy tylko i wyłącznie do nich dotrzeć, prawda? Tylko to dzieli mnie od sukcesu! Jakie to proste!

Czym powinna być Twoja marka na forum publicznym?

Dla każdego, kogo interesuje Twoje postępowanie i kto z przyjemnością będzie śledzić reprezentowaną przez Ciebie idee i motywację, Twój biznes powinien być autorytetem i wzorem. Dlatego, tak ważna jest trzeźwość przedstawianej w sieci wizji.

“What you post online speaks VOLUME about who you really are. POST with intention. REPOST with caution.”

Prosta kalkulacja. Twój blog ma 5000 użytkowników na facebooku. Jesteś umówiony z Coca Colą na publikację informacji o jej nowej kampanii w zamian za pomoc w rozpromowaniu Twojego artykułu. Jesteś zachwycony możliwością wzajemnej współpracy.  Wielka ciężarówka przejedzie od morza po góry, by w największych miastach Polski, zaopatrzyć tak spragnionych mieszkańców w puszki ‘czarnej smoły’. Cudowna informacja i bardzo potrzebna światu akcja! Wypuszczasz artykuł z nowymi przemyśleniami, więc administratorzy fanpage’a Coca Coli (ponad 100 000 000) publikują Twoją pracę. Warto? Zdecydowanie tak, jeśli myślisz tylko o liczbach, potencjalnym wzroście pozycjonowania oraz płytkości publikowanych treści. Co się kryje za Coca Colą?

  1. 3 litry wody = 1 litr Coca Coli
  2. Uwolnienie metali ciężkich podczas procesu wytapiania aluminium (przy produkcji puszek) jest 9200 razy bardziej szkodliwe niż dwutlenek węgla pod względem ich wpływu na globalne ocieplenie.
  3. Ogromne ilości zużytej energii wykorzystywanej do produkcji napojów
  4. Wydobycie boksytu, głównego składnika aluminium, to proces niszczący całą rodzimą roślinność w regionie górniczym, powodując utratę siedlisk i żywności dla lokalnej fauny, a także znaczną erozję gleby.
  5. Żrący czerwony szlam i toksyczne odpady kopalni przenikają do warstw wodonośnych, zanieczyszczając lokalne źródła wody.
  6. Emisje gazów cieplarnianych uwalnianych w czasie wytapiania i przetwarzania, obejmują dwutlenek węgla, perfluorowęglowodory, fluorek sodu, dwutlenek siarki, wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny.
  7. 1 puszka = 500 lat rozkładu
  8. Wielokrotne naruszenie praw człowieka wśród pracowników w Kolumbii, Turcji, Gwatemali i Rosji

Pijąc Coca Colę i kupując ją innym (m.in. dzieciom w kinie) masz wpływ na każdy z powyższych czynników!

Nie pijąc i nie kupując tego napoju, jasno podkreślasz swój silny i stanowczy charakter, który może mieć ogromny wpływ na świat i swoje zdrowie. Pamiętaj również, że:

  1. Puszka Coca Coli to równowartość 7 dużych kostek cukru. Powinno to wywrzeć odruch wymiotny, ale zawarty w coli kwas fosforowy zakwasza ją i stąd wrażenie orzeźwienia.
  2. Po spożyciu jednej puszki (która jest znacznie mniejsza od butelki), trzustka zaczyna produkować ogromne ilości insuliny. Tylko w ten sposób Twoje ciało może przetworzyć nadwyżkę cukru w tłuszcz, który jest łatwiej przyswajany przez organizm. W tłuszcz!
  3. Przez ilość cukru Coca Cola uzależnia. Niektóre badania wskazują na silniejsze uzależnienie od kokainy.
  4. Kwas fosforowy, który zaburza metabolizm wapnia i powoduje osteoporozę oraz rozmiękanie kości i zębów.

Nie musisz za wszelką cenę uwodzić swoich czytelników dzięki bezmyślnemu SEO, marketingowi i bezzasadnej komunikacji między brandami. Nie zrozum mnie źle. Te narzędzia mogą być niesamowicie przydatne i dobre, pod warunkiem, że treść w niesionej przez Ciebie wiadomości jest spójna z etycznym wzorcem Twojej firmy.

Bądź selektywny i uważny. Myśl o swoich odbiorcach jak o swoich dzieciach, roślinach, domowych pupilach. Dawaj im najlepsze i najzdrowsze pożywienie z możliwych.

Nestle przymusowa praca dzieci

wykorzystywanie niecertyfikowanego oleju palmowego

Amazon surowe warunki pracy

wiele niezgłoszonych chorób i wypadków w magazynach

odnotowana grzywna za omijanie podatków

długo ciągnący się problem sprzedaży produktów natury zwięrzęcej – Foie grass, częsci delfinów, słoni, rekinów etc.

Tesco Niewolnictwo przy wydobywaniu see food

Produkcja minerałów w Kongo przy strasznych warunkach

Najgorsza ocena z możliwych dotycząca etyki środowiska

Sprzedaż produktów testowanych na zwierzętach

Coca Cola Rybia żelatyna w produktach coca coli

Sponsoring rodeo

Ogromne ilości wody wykorzystywanej do produkcji napojów

Apple Okropne warunki pracy
H&M, Zara, Bershka, Forever 21, Aldo, Primark – (szybka odzież), Quicksilver, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Gap Zakup materiałów z trujących i toksycznych fabryk w Indonezji

Ciągłe zatruwanie wód w Chinach

Nieludzkie warunki pracy (20gr/1h)

Wykorzystywanie petroleum przy produkcji poliestru, co wiąże się z wykorzystaniem ogromnej ilości energii

2,5 biliona ton ścieków każdego roku

L’oreal, Colgate-Palmolive, Maybeline, Victorias Secret Testowanie produktów na zwierzętach

Traktuj etykę jako standard życia poza pracą.

Dlaczego tak wielu, czołowym (co to znaczy dzisiaj ‘czolowy’) markom jest tak trudno rozwijać swój biznes i politykę według etycznych zasad. Nie rozmawiałem z żadnym z przedstawicieli tych firm ale jestem przekonany, że w wielu przypadkach (być może wszystkich) problemem stała się wizja potencjalnego sukcesu mierzonego miarą pieniędzy. Rosnącej góry pieniędzy, która stała  się pryzmatem, zaślepiającym słuszne postępowanie.

Czego braknie?

Świadomości, czujności, zainteresowania, współczucia i wrażliwości. Bez tych elementów nie ma etyki. Bez obecności tych wartości w życiu codziennym,  Twój biznes nie będzie miał prawa być jakkolwiek etyczny, prawidłowy i moralny.

Zrób prostą kalkulację. Podziel swoje życie na kilka sfer. Poniższe propozycje możesz dowolnie wymienić na inne elementy, które być może w Twoim życiu odgrywają większą rolę.

  1. Rodzina
  2. Przyjaciele
  3. Przestrzeń, w której żyjesz
  4. Praca
  5. Edukacja (jako element trwający całe życie)
  6. Dokonywane wybory
  7. Bezinteresowna pomoc
  8. Życiowe cele

Zrób prostą tabelkę, której wiersze wypełnią sfery życia a poszczególnymi kolumnami będą świadomość, czujność, zainteresowanie, współczucie i wrażliwość. Myślę, że wiesz, jakie jest twoje następne zadanie. Daj sobie dużo miejsca na odpowiedzi pamiętając, że jej brak też jest odpowiedzią.

Rozłóż się wygodnie na podłodze za kartką papieru i długopisem. Pobaw się sam ze sobą lub z Twoim partnerem. Potraktuj to jako grę i możliwość zajrzenia wgłąb swojego umysłu w sposób na jaki rzadko kiedy masz czas, prawda?

Pracuj nad tym by osiągać szczęście i je przekazywać innym poprzez etyczne działania. Nie robiąc złych rzeczy, świat staje się jeszcze piękniejszy.

Koncentruj się na wspólnym celu, nie prywatnym.

W każdym zawodzie, efekt finalny ma największe znaczenie. Jesteś oceniany na podstawie tego do czego udało Ci się doprowadzić. Twoi współpracownicy są rozliczani z tego co przynieśli firmie a Twój menadżer podlega ocenie tego, jakie zyski przyniósł zespół, którym zarządza.

Ile osób jest zaangażowanych w Twoje obowiązki? Począwszy od osób dla których i z którymi pracujesz (pracodawca i klienci), przechodząc do osób, które pracują dla Ciebie aż po tych, którzy są częścią Twojego biznesu uzupełniając go jako wolontariusze, pomoc techniczna, wsparcie merytoryczne etc.

Wyobraź sobie teraz puzzle z logotypem, nazwą, obrazem reprezentatywnym Twojej firmy. Każdy element to jedna osoba. Jak wygląda Twój wizerunek, kiedy wszyscy są porozrzucani? Czy są tacy, którzy do góry nogami leżą daleko od swoich sąsiadów? Słabo, prawda?

Zespół – słowo, które powtarza się w tym artykule wielokrotnie i które musisz zapamiętać! W pracy zespołowej jest ogromna siła i nadzieja na powodzenie realizowanych projektów. Udoskonalaj swój zespół jak możesz, przewiduj i łataj dziury.

Bądź szczery

Strach zabija w nas szczerość. Jesteśmy  podatni na obawy, które stają się prognozami niekomfortowej przyszłości. Stawiamy siebie w negatywnych sytuacjach, które mają być wynikiem naszych postępowań. Do wielu z nich jeszcze nie doszlo, a my jestesmy utwierdzeni w przekonaniu, że będzie źle!

Bez względu na to jak wyobrażasz sobie przyszłość, szczerość jest najpiękniejszą z cnót, która powinna być nieodzowną częścią każdego z nas.

Nie chowaj niczego w sobie. Potrzebujesz przepływu. Emocje skrywane wewnątrz doprowadzają nas do stresu, presji i przeróżnych bólów, które z tego wynikają. To jest temat na zupełnie inny artykuł, ale jeśli Ciebie interesuje jak ja zacząłem się pozbywać towarzyszących mi latami bóli – napisz do mnie maila – jacek@zdalnyninja.com. Nadmienię, że robię to pracując nad swoją świadomością, ciałem i umysłem.

Wyrzucaj z siebie wszystko co czujesz i co możesz. Atmosfera i współpraca wewnątrz każdej firmy powinna Ci pozwolić na to by dzielić się ze swoimi współpracownikami swoimi uczuciami.

Szczerość jest fundamentem doskonalenia się! Będąc szczerym wobec innych dajesz im możliwość poznania Twojego prawdziwego ja. Nie przykrytego maską i pozbawionego prawdy.

Dziel się swoimi błędami, przewidywaniami i przemyśleniami związanymi z niedotrzymywanymi  terminami. Twój zespół wraz z Tobą znajdzie sposób na to by nie dopuścić do tego po raz kolejny. Na wszystko jest sposób! Jeśli będziesz je chował wewnątrz siebie, niedopełnienie obowiązków będzie rutyną.

Twoja szczerość jest fundamentem szerokiego i stałego zaufania wewnątrz zespołu. Dotyczy to każdej osoby.

Myśl o dobru innych okazując zainteresowanie i współczucie

Przy ilości realizowanych obowiązków, łatwo jest zamknąć się na otaczający nas świat i skupić się tylko na realizowaniu powierzonych lub wyznaczonych przez siebie zadań. Tego nas uczą poradniki dotyczące koncentracji. Otwierają przed nami szereg możliwości, dzięki którym jesteśmy tylko w kręgu swoich własnych zadań.

Deadline’y się zbliżają a my nadal mamy mnóstwo wiążących spraw do załatwienia. W tym rytmie pracy nie ma według nas miejsca na zespół i decydujemy się od niego odłączyć, przez co często zaburzamy naturalną komunikację wewnątrz zespołu i jesteśmy nieszczerzy. Nieetyczni.

Moja rada? Bądź ludzki! To naturalny element Twojej pracy a przede wszystkim Twojej współpracy z innymi partnerami. Okaż zainteresowanie osobom, z którymi pracujesz. Spraw, by czuli się dzięki Tobie bezpiecznie i komfortowo, co automatycznie przyczyni się do zwiększenia ich mobilizacji i wiary we wszystko co robią.

Ile razy słyszałeś, że dobro  zawsze do Ciebie wraca jak bumerang? Ja, mając tylko 25 lat, słyszałem to wystarczająco często by prawdziwie w to wierzyć. Mało tego, zbyt wiele razy miałem szczęście złapać powracający bumerang by stać do niego tyłem.. Często w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Dlatego radzę Ci byś zawsze miał otwartą głowę na innych i bumerang w gotowości.

Wbrew pozorom, kiedy wisi nad Tobą presja czasu a w środku czujesz stres, nie odsuwaj się od ludzi by dokończyć zadanie ale wyjdź do nich. Nie musisz rzucać wszystkiego i poświęcać godziny by pomóc wszystkim wokół zrealizować ich zadania. Kontakt z drugą osobą obniży Twój stres i złe emocje.

Jeśli nie wiesz w jaki sposób być otwartym dla innych i jak wychodzić z inicjatywą dobra i zainteresowania, zacznij od drugiej strony. Na pewno zdarzało Ci się mieć różne nastawienie do tych samych partnerów, w zależności od… no właśnie. Twojego nastroju. Tego, czy się spóźniłeś do pracy czy nie, tego czy żona potrzebowała więcej czasu przy śniadaniu czy nie, tego czy dziecko zapomniało zeszytu do szkoły czy nie… Lista może być tak olbrzymia jak nasza wyobraźnia. W tym gąszczu strasznych, życiowych porażek, wdrąż w życie poniższe wskazówki, a gwarantuję Ci, że zaczniesz rozsiewać dobre emocje wewnątrz zespołu i będziesz odbierany jako dobra i wartościowa osoba.

  1. Skończ z plotkowaniem!
  2. Zobacz rzeczywistość taką, jaka jest. Bez osądu!
  3. Myśl pozytywnie!
  4. Proponuj rozwiązania, zamiast narzekać!
  5. Popełniaj błędy i naprawiaj je, bez tłumaczenia się!
  6. Mów prawdę!  

Zespół to rodzina.

Wystrzegaj się pokus

Ile naliczysz telebimów w drodze do pracy?

Ile naliczysz reklam przy godzinnej sesji w sieci?

Ile sklepów rozświetla swoje wystawy w środku nocy?

Ile miesięcznie dostajesz telefonów z wyjątkowymi ofertami?

Ilu celebrytów w miesiącu namawia Ciebie do zakupu?

Życie jest pełne pokus, które walczą o Twoją uwagę. Podnoszą nasze głowy ku górze, wypełniają całą przestrzeń wokół i oślepiają jaskrawością nasze oczy. Świat jest nimi wypełniony. Są na każdym kroku i na każdym kroku do nas krzyczą. Wyławiają nas z wody jak wędka. Reklamą, słowem, znakiem, sygnałem, światłem w ciemności. Wszyscy potrzebujemy od czasu do czasu przyjemności w życiu, ale każda z nich powinna być mierzona miarą etyki.

Wystarczającą motywacją  do umiejętnej i rozsądnej selekcji uciech, powinna być niewiedza. Czy taką przyjemność sprawia Ci korzystanie z wytworów, których produkcja jest dla Ciebie zagadką? W dzisiejszych czasach zupełnie nie interesujemy się tym co z czego wynika. Nie obchodzą nas materiały, sposoby produkcji, konsumpcjonizm, zdrowe i niezdrowe składniki. Dlaczego?

Tak właśnie działa pokusa. Ogranicza naszą wolną wolę i możliwość trzeźwego podjęcia decyzji. Idziemy za namową, sugestią, hipnozą.

Wykonaj prosty test. W ciągu najbliższego tygodnia wynotuj wszystko co kupiłeś. Jedzenie, akcesoria, ubrania, gadżety, sprzęty domowe etc. Po siedmiu dniach usiądź w wygodnym miejscu i przejrzyj swoją listę. Odpowiedz sobie na pytanie ile z tych rzeczy faktycznie okazało się niezbędnymi, a które z nich w ogóle nie są potrzebne. Zdziwisz się, ile z nich jest bezsensowne. Spróbuj znaleźć lepsze źródło wykorzystania pieniędzy, których… już nie masz. Przepadły wraz z tymi bezsensownymi atrybutami. Wyciągnij wnioski na przyszłość.

Bądź zdyscyplinowany! To najlepsza strategia na ucieczkę od pokus. Dzięki dyscyplinie prawda staje ponad przyjemnością. Ludzie zdyscyplinowani żyją adekwatnie do swoich przekonań i wierzeń. Nie wyłamują się ze swoich postanowień. Co jeszcze wymaga u Ciebie dyscypliny?

Zmień siebie, zmień swój biznes, zmieniaj ludzi

Wszystko może się zmienić dzięki Tobie! Zacznij od siebie. Uwierz w dobro swoich działań, bądź otwarty, proaktywny i zastanów się co możesz zmienić by etyka stała się standardem Twojego życia.

Daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz by przestudiować  swoją listę obowiązków, kontaktów, przeszłych podsumowań, teraźniejszych przemyśleń i przyszłych planów. W odniesieniu do tych elementów zadaj poniższe pytania.

  1. CZY MOJE DZIAŁANIA SĄ SŁUSZNE?
  2. CZYM JEST MIARA SŁUSZNOŚCI?
  3. CZY MOJE DZIAŁANIA SĄ DOBRE?
  4. CZYM JEST MIARA DOBRA?

Podstawą jest określenie słuszności naszych działań wg etycznych zasad i praktyki moralnej. Powyższe pytania, idące zanim odpowiedzi a w konsekwencji odpowiednie działania, powinny być częścią każdego planowania i każdego zadania. By prowadzić etyczny biznes, należy najpierw określić spójność działań etycznych a następnie się ich trzymać. Jak wszystkich innych postanowień i wartości.

Mając ten etap za sobą, wciągaj i zachęcaj do takiego postępowania każdą osobę, z którą masz kontakt. Nie czuj, że kogokolwiek do czegoś zmuszasz. Ja sam, jeszcze niedawno wiodłem życie dalekie od etycznego postępowania a teraz w pełni zmotywowany próbuję uświadomić i pokazać wszystkim jak dobro może się przejawiać w codziennych działaniach.

Zobaczysz, że dzięki etyce, która będzie nieodzownym elementem Twojej pracy będziesz doceniany, ceniony i godny zaufania. A co za tym idzie, Twoja marka.

Szczerze namawiam Ciebie, na podstawie swoich doświadczeń i otwartej na świat świadomości, byś w ciągu najbliższych 3 dni poświęcił czas na zrozumienie czym jest etyka i jak integralną częścią Twojego życia może i powinna być. Podziel się tą sferą życia, która ma jej najmniej, będę ogromnie szczęśliwy i chętny Ci pomóc we wprowadzeniu zmian.

Przestudiuj, przemyśl, zaplanuj, wprowadź w życie!

(2 ocen)
Loading...
(2 ocen)
Loading...